Somewhat on topic; I experimented with making my own soylent-like derivative back in university. I think that was about $2.5 per day for 3 meals. Prettty miserable but the whole process was a lot of fun, felt like a mad scientist.
These days I just bake my own bread, mostly because it's 100x more delicious. I'm probably not saving any money due to experimenting with all these expensive-ass flours
These days I just bake my own bread, mostly because it's 100x more delicious. I'm probably not saving any money due to experimenting with all these expensive-ass flours